З нагоди 85- річниці від дня народження Всеволода Нестайка

З нагоди 85- річниці від дня народження Всеволода Нестайка у бібліотеці філіал №16 відбувся масовий захід під назвою: «Сонячний класик – Всеволод Нестайко».

Його дотепні, вигадливі, іскрометні пригоди
Не лишають байдужими ні дітей, ні дорослих.
Герої Нестайка вже давно говорять не лише українською,
А й багатьма – багатьма мовами світу.


Дитячий письменник Всеволод Зіновійович Нестайко своїми веселими, дотепними, мудрими повістями й казками радує, веселить і повчає, у найкращому розумінні цього слова, вже не одне покоління, бо за плечима в нього — десь під сотню виданих книжок, ціла авторська бібліотека! Та ще з десяток цікавих пригодницько-фантастичних творів.
Нестайко Всеволод Зіновійович народився 30 січня 1930 року у місті Бердичеві в сім’ї службовця.
Мати Всеволода Зіновійовича – Марія Іванівна Довганюк – була вчителькою російської словесності, почала викладати ще до революції – 1913 року. Потім під час Першої світової війни вона пішла в сестри милосердя й опинилася по один бік фронту, а батько Всеволода – по інший, бо на той час він був січовим стрільцем в австрійській армії, він вільно володів п’ятьма мовами. У 1933 році батько маленького Всеволода був заарештований і загинув у концтаборі НКВС.
Йшов страшний 1933 рік і сім’я Всеволода, рятуючись від голоду, переїздить з Бердичева у Київ до рідної сестри матері. Тож все своє свідоме життя Всеволод Нестайко прожив у Києві. Мати Всеволода Нестайка працювала вчителькою, їх квартира знаходилась в приміщенні тієї школи, де вона вчителювала.
Довгим і безтурботним було життя Всеволода в молодшій школі. Та закінчилось воно раптово – почалася Велика Вітчизняна війна. Хлопцю було тоді одинадцять років. З мамою Всеволод Нестайко провів два роки в київській окупації. Марія Іванівна організувала в своїй кімнатці підпільне навчання, щоб учні не забули набутих раніше знань. Ці уроки допомогли – після звільнення Києва, який лежав у руїнах, Всеволода одразу прийняли до шостого класу. Навчався він у київській школі №63, хлопець одразу потягнувся до літератури. І коли настав час обирати професію, вирішив, що це буде тільки література.
Скінчивши десятирічку, 1947 року майбутній письменник Всеволод Нестайко вступає на слов’янське відділення філологічного факультету Київського університету.
У 1952 році Всеволод Зіновійович закінчує філологічний факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка. А перед тим, у 1950 році, Нестайків однокурсник Олег Микитенко вступає до аспірантури й залишає роботу в дитячому журналі "Барвінок". "Я став працювати замість нього літредактором-коректором. Відтоді й почався мій зв’язок з українською дитячою літературою", – згадує згодом Всеволод Зіновійович. У "Барвінку" молодий письменник почав друкуватися й спілкуватися з класиками – Юрієм Яновським, Павлом Тичиною, Наталею Забілою, Оксаною Іваненко, Максимом Рильським. Згодом Всеволод Зіновійович працює у редакції журналу "Дніпро", видавництві "Молодь". З 1956 по 1987 рік завідує редакцією у видавництві "Веселка". Одружується, дружина Світлана Пилипівна супроводжує письменника протягом всього його життя.
Перші оповідання для дітей Всеволод Зіновійович Нестайко почав друкувати в журналах "Барвінок" та "Піонерія". Перша книжка під назвою "Шурка і Шурко" побачила світ у 1956 році. Цього ж 1956 року Всеволод Зіновійович вступає до Спілки письменників.
Майже п'ятдесятирічний шлях у дитячій літературі Всеволод Зіновійович засвідчив виданням близько тридцяти книжок оповідань, казок, повістей і п’є c . Найвідоміші з них
"В Країні Сонячних Зайчиків" (1959), "Супутник ЛІРА-3" (1960), "Космо-Натка" (1963), "Робінзон Кукурузо" (1964), "Тореадори з Васюківки" (1973), "Одиниця з обманом" (1976) та інші. Нещодавно було видано дві аудіокнижки письменника: "В Країні Сонячних Зайчиків" і "Чудеса в Гарбузянах".
Книги Всеволода Нестайка перекладено двадцятьма мовами, в тому числі англійською, німецькою, французькою, іспанською, арабською, бенгалі, угорською, румунською, болгарською, словацькою та ін. Російською мовою його книги виходили тринадцять разів. За творами Всеволода Нестайка поставлено фільми, які отримали міжнародні нагороди: телефільм "Тореадори з Васюківки" одержав на міжнародному фестивалі в Мюнхені Гран-прі (1968), на Міжнародному фестивалі в Алегзандрії (Австралія) – головну премію (1969). Його замовили загалом 72 країни світу. На жаль, в Україні на телеекранах фільм не з’явився.
Всеволода Нестайка називають патріархом української дитячої літератури. 30 січня 2010 року виповнилося 80 років від дня його народження. З нагоди ювілею за великі творчі досягнення в галузі української літератури Указом Президента України від 20 січня 2010 року письменника нагороджено Орденом Ярослава Мудрого V ступеня, однією з найвищих нагород держави. На його зворотньому боці викарбувано слова: «Мудрість, честь, слава».


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

План заходів на березень 2016 року

ПЛАН МАСОВИХ ЗАХОДІВ НА ГРУДЕНЬ 2019 РОКУ